Eğitimci

Dostlara Alınacak En Güzel Hediye

Pinterest LinkedIn Tumblr

Her özel günde “ne hediye alacağım” diye düşünmekten yeterince gerildiğim bir dönemde hem arkadaşlarıma verdiğim değeri onlara hissettirip hem de dünyaya bıraktığımız zararı biraz da olsa telafi edecek bir şeyler yapabileceğimin farkına vardım.

Bir insanın ortalama 60 senelik ömründe kullandığı kâğıt, harcadığı su, tükettiği elektrik, bindiği araba gibi her türlü ihtiyacından dolayı etrafa verdiği zarar yaklaşık 30 ağacın yok olmasına neden oluyormuş. Yani her yeni doğan insan, doğadan eksilen 30 ağaç demek.

Bu tüketimi azaltmak tabii ki bizim elimizde, ancak insan alışkanlıkları buna pek yatkın değil sanırım. Herkes lükslerini bırakamayacak kadar hanedan mensubu. O yüzden kimseye “doğaya verdiğimiz zararı azaltalım” diye nutuk çekerek boşa kalori harcayıp daha fazla karbon salınımı yapmayacağım 🙂 Kimsenin bir dikili ağacı bile yokken herkes hazırı tüketmeye o kadar alışmış ki, geçip de karşılarına “az kâğıt kullan, duşta daha az vakit harca, tasarruf et” dediğimizde küfür etmişiz gibi bakıyorlar.
TEMA gibi kuruluşlar sevdikleriniz adına fidan bağışlamanıza vesile olarak doğaya verdiğimiz zararı en aza indirme konusunda bize bir fırsat sunuyor aslında.

Kurucu ortaklarından biri olduğum NetworkPlus Academy’nin ortaya attığı harika fikir beni de bu konuda daha fazla düşünmeye teşvik etti. Dünyanın ilk Network Marketing Hatıra Ormanı Projesini hayata geçirmek üzere, her yeni başlayan birey için 1 adet ağaç dikimi gerçekleştiriyorlar.

Peki biz bunu daha yaratıcı hale nasıl getirebiliriz?

 • Sevdiklerimiz adına TEMA’ya fidan bağışında bulunarak bağış sertifikasını hediye olarak verebiliriz.
 • Bizzat fidan alıp güzel bir saksıya ekip hediye olarak verebiliriz. Bu harika bir şey gerçekten, sizden gelen yaşayan bir hediyenin her gün görebileceği bir masada durması ve gözünün önünde büyümesi muhteşem bir his.
 • Nikah şekeri, davetiye, hediyelik eşya gibi 1 kez bakılıp sonra atılacak şeylerin kullanımını ve haliyle doğaya verdiği zararı azaltmak için, minik çam fideleri hediye edilebilir. Böylelikle hem kâğıt kullanmamış olursunuz hem de 1 fidan daha toprağa kavuşur 🙂
 • Toplu fidan dikim etkinliklerine arkadaşlarınız için davetiye alabilirsiniz. Böylelikle hem birlikte vakit geçirmiş olursunuz hem de toprak ile aranızdaki bağ güçlenir. Sanırım en mutluluk verici ve unutulmayacak olanı da bu.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), ağaçlandırma çalışmalarını yürüttüğü sahalara 5.000 adet ve üzeri yapılan fidan bağışları ile bağışı yapan kurum adına hatıra ormanı oluşturuyor. Bunu bilen ve takip eden şirketler/organizasyonlar, ekiplerine katılan her bir yeni birey için 1 adet fidan bağışında bulunarak katılımcıların kendi isimlerine hazırlanmış tebrik sertifikalarını adreslerinize yolluyorlar.

Tabii ki 1 kişinin yapacağı bağış 1 şirket kadar olmayacaktır. Ancak şu da bir gerçek ki, “piyasada binlerce şirket varken, milyarlarca da insan var”.

Belki dünyayı bu şekilde kurtaramayız, ancak hediye edeceğiniz kişinin gözlerindeki mutluluğu bir düşünün. Onun adına dikilmiş bir fidan 🙂

TEMA Vakfı Hakkında Bilgi;

 • Ülke çapında 500.000 gönüllüye ulaştılar.
 • Halkımızın ormana değer vermesine, ağaç sevgisi kazanmasına katkı sağladılar.
 • Destekçileriyle birlikte 10 milyon fidanı ve 700 milyon meşe tohumunu toprakla buluşturdular.
 • Toprağın, ormanın, suyun kısacası doğal varlıkların haklarını savundular.
 • HES’lere, madenlere, nükleer enerjiden, tarım alanlarının amaç dışı kullanılmasına kadar pek çok kampanyaya öncülük yaptılar.
 • Meralarımızı, topraklarımızı yasalarına kavuşturdular.
 • Yüzbinlerce kişiye erozyon ve çölleşme tehlikesini, toprağın, ormanın, biyolojik çeşitliliğin değerini anlatıp bilinçlendirdiler.

Ve 20 yıllık çalışmalar dünya çapında da dikkat çekti; geçtiğimiz aylarda Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sekretaryasının dünya çapında ilk kez verdiği ‘Land for Life’ ödülüne layık görülen, TEMA şimdi 20 yaşında ve birlikte yapacak daha çok işimiz var.

Toprağa, ormana, suya, yaşama sahip çıkan, koruyan destekçilere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bizler de üzerimize düşen görevi yerine getirip, daha iyi bir dünya için çalışacağız.

Cihan Tuna Arslan

Comments are closed.