Eğitimci

Nasıl Başarısız Olursunuz?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Herkes size neyi nasıl yapacağınız hakkında fikir vermeye çalışıyor olabilir. Herkes size; “O öyle olmaz, böyle olur” diyor olabilir. Yani bu ülkede herkesin başarılı olabilmek için yürümeyen bir planı mutlaka vardır. Ve yürümeyen plan sahibi insanlara göre, mutlaka her şey doğru yapılmıştır. Çünkü bu topraklardaki herkes, her şeyin en iyisini bilir.

Nasıl başarılı olursunuz ya da hangi konuda ne kadar başarılı olursunuz gibi konulara dalmadan önce, size 10 maddede nasıl başarısız olacağınızı anlatabilirim. Belki bu maddelerden biri ya da birkaçı size yol gösterebilir.

 1. Arzularınızı kontrol edememe
  Başarı, ciddiyet isteyen bir süreçtir. İlham perileriniz ve tüm önceliğiniz işinize odaklı olabilir. Başarıya giden yolda kendinize olan inancınız tam olması gereken yerdedir. Fakat tam o anda; “Bir kahve olsa da içsek.” dürtüsü sizi sizden alabilir.

  Bir çay içilir, bir sigara yakılır (sağlığa zararlıdır, içmeyin) sonra bir Türk kahvesi içilir, Facebook’ta kim ne paylaşmış ona bakılır, Instagram fotoğrafları “like”lanır, TV biraz kurcalanır… Gün bitmiştir, geçmiş olsun. Arzularının dikkatini dağıtmasına izin verme.

 2. Yanlış yetenekleri kullanmak
  Başarıya giden yolda, neyi daha iyi yaptığınızı anlamanız ve yetenekleriniz konusunda kendinizi tanımanız kesinlikle en önemli süreçtir. Siz yine hayalini kurduğunuz hayatı yaşayın. Fakat bunu yaparken yeteneklerinizi göz ardı etmeyin. Kullanın onları.

  Eğer şan şöhret arzunuz varsa mesela, kötü müzik yapmak yerine iyi bir sunucu olun. Çünkü sen iyi bir konuşmacısın, iyi bir müzisyen olamıyorsun. Tabii bu konuda da neyi nasıl yapacağınızı söylemek kimseye düşmez. Ama acımasız olsa da, bunu iyi bir tavsiye olarak düşünebilirsiniz.

 3. Ürüne ya da sonuca odaklanamamak
  Zeki insanların çoğunda böyle bir problem vardır. Projenin bitişinde ortaya çıkacak sonuçlara odaklanmak yerine, projenin sürecine ve bu süreçte gerçekleşmesi olası aksilikleri düşünerek endişe duymak.
  Daha aksilik olmadan, aksilik olacak korkusu ile yılmak da denebilir. Pozitif olun, yapabilirsiniz!
 4. Başladığı işi bitirememek
  Aramızda böyle insanlar var ise, üç sebepten dolayı vardır;
  • İş bitip bir sonuca bağlandıktan sonraki süreci planlayamama.
  • Üzerinde çalışılan işin detaylarına boğulma.
  • Toplumsal baskı.

  Ülkemiz sınırları içinde her üç kişiden beşinde görülen problem olarak da düşünülebilir. Potansiyeli oldukça yüksek bu zeki insanlar, çevreleri tarafından sıkça bastırılabilir.

  “Hayal dünyasında yaşıyorsun.”
  “Boş işler ile uğraşıyorsun.”
  “Git sigortalı bir işe gir, en azından sigortan yatsın.”
  Sıkça kurulan cümleler arasındadır. Hiç şüphesiz senin ne yapabileceğini, senin dışında hiç kimse bilemez. Bu nedenle çevre baskısını gözardı etmen gerekecek. Senin dışında herkes, her şeyin en iyisini biliyor. O halde bırak bu insanlar kendileri için iyi olduğuna inandığı şeyi yaparak, en büyük hayalleri olan sigorta primlerinin yattığını bilerek yaşasınlar.

 5. Motivasyon eksikliği
  Çok yetenekli olabilirsin, çok zeki olabilirsin, muhteşem, müthiş, harika, mükemmel, kusursuz, acayip bir şey olabilirsin. Ama bu nitelikleri kullanmak içinden gelmiyor ise, bir işe yaramıyorlar demektir. Bu nedenle kendine ve yaşadığın dünyaya faydalı olmak gibisinden önemli bir adım atmanı öneririm. Sosyal ol, üretken ol, girişken ol. Başardığın her önemli iş için, kendini daha motive olmuş hissedeceksin. Sadece başlamaya ve bitirmeye odaklan. Devamı çorap söküğü gibi gelecektir.
 6. Pes etme alışkanlığı
  Dördüncü madde ile benzerlikleri olan başarısızlık formülüdür. Başarılı insan, ancak başaramayacağı kesinleştiği zaman vazgeçer. Ve başaramayacağının kesinleşmesi demek, başarmak için her yolu denemek demektir. Başarısız insan yoktur, pes eden insan vardır.
 7. Fikirleri eyleme dönüştürememe
  Bir sürü süper zeki insan tanıyorum. Muhteşem fikirleri ve harika planları var. Bunlar üzerinde uzunca düşünmüş ve kafa yormuş olmalarına rağmen, hayata geçirmek için hiçbir şey yapmamışlar. Düşünce gücü ile kendi kendini yapan proje olmaz. Sen düşüneceksin, sen başlayacaksın, sen bitireceksin. Proje ve fikir arasındaki farkı anlamak zorundasın. Uçak yapmayı düşünmek fikirdir, uçak yapmak projedir. Fikirler projelere dönüşmedikçe, elle tutulabilir şeyler değillerdir.
 8. Başlamaktan korkma durumu
  Kendilerini tek bir işe odaklama korkusu yaşayan insanların sıkça karşılaştıkları durumdur.
  “Üff şimdi başlasam üç ay sürer ya…”
  Şimdi başlamazsan hiç bitmez yalnız, onu da düşünmek gerek.
 9. Erteledikçe erteleme durumu
  Başlamaktan korkma ile benzer durumlardır. Sırf başlamamak için kendilerine tuhaf, garip, ilginç uğraşlar bulan insanlardır. Hatta daha kötüsü, sürekli bahane üretir bu kişiler.
 10. Başarısız olmaktan korkma
  Çok büyük bir sorun var demektir. Aynı zamanda en anlam veremediğim insan tipidir. Başarısız olmaktan korkan insanlar, gerçek performanslarını ortaya koymaktan çekinen insanlardır.

  Başka bir deyiş ile hayatın gerçeklikleri ile yüzleşmekten çekinen kişilerdir. Özgüven eksikliği de denebilir. Bu insanların böyle olmalarındaki en büyük suç, yine toplumun ve çevrenindir.

  Yapamazsın, edemezsinler ile büyümüş insanları bu konuda çok da suçlamamak gerekir. Çünkü bu insanların tek suçları, çevrelerinden etkilenmektir. Ve bu insanlar yüksek potansiyellerine rağmen berbat bir hayat yaşayıp, keşkeler içinde boğularak yaşlanacaklardır.

  Burada işin içine biraz da sıradanlık giriyor aslında. Aynı şeyleri yaparak başarılı olmuş kaç kişiyi tanıyorsunuz? Ya da aynı şeyleri yaparak hayallerine ulaşmış kaç insan var çevrenizde? Eğer hayalleri karın tokluğuna yaşamak ise, evet bunu başarmışlardır mutlaka. Tabii buna hayal denirse.

  Burada işin içine biraz da sıradanlık giriyor aslında. Aynı şeyleri yaparak başarılı olmuş kaç kişiyi tanıyorsunuz? Ya da aynı şeyleri yaparak hayallerine ulaşmış kaç insan var çevrenizde? Eğer hayalleri karın tokluğuna yaşamak ise, evet bunu başarmışlardır mutlaka. Tabii buna hayal denirse.

Kariyerim boyunca 9000’den fazla şut kaçırdım. 300’den fazla maç kaybettim. 26 kere maçı kazandıracak atışı kaçırdım! Hayatımda tekrar, tekrar ve tekrar başarısız oldum. Ve işte bu yüzden başardım…Michael Jordan

#SavaşmadanÖlmekYok Kitabından Alıntıdır.

Comments are closed.